چرا لاستیک زمستانی؟ (+ویدئو)

پاییز و زمستان، در اغلب شهرهای ایران همراه با باران و برف است که موجب لغزنده تر! شدن خیابان های شهری و جاده های بین شهری می شود. با توجه به اینکه اغلب ما از تایر (لاستیک) های چهارفصل استفاده می کنیم، اطلاعات چندانی راجع به انواع لاستیک ها نداریم. یکی از انواع لاستیک که استفاده از آن در فصل زمستان، شدیداً توصیه می شود، لاستیک زمستانی! است. در اینجا به برخی از ابهاماتی که در رابطه با این نوع لاستیک ها وجود دارد، پاسخ می دهیم.

تفاوت تایر چهارفصل و لاستیک زمستانی در چیست؟

تایر چهارفصل برای عملکرد مناسب در تمامی فصول طراحی شده است، با این حال بهترین گزینه برای هوای برفی و یخبندان نیست. تایرهای چهارفصل مشخصه های بسیار خوبی که در تایرهای زمستانی هست ندارند. بعضی از این مشخصات عبارتند از : ترکیبات لاستیکی مختص سرما، الگوها، کانال ها و طرح های ویژه روی تایر که برای حرکت مناسب بر روی سطح خیس و یا برف هست. بنابراین، با توجه به اینکه این طرح ها و الگوها بر روی یک تایر چهارفصل تعبیه نشده است، تایر چهارفصل نمیتواند کار تایر زمستانی را انجام دهد!

برفی بر روی زمین نیست! آیا باز هم باید از تار زمستانی استفاده کنم؟

با کاهش دما بر روی سطح خشک نیز، عملکرد تایر چهارفصل کمتر می شود. بدین ترتیب، تا دمای 5 درجه سانتیگراد، می توان هنوز به تایر چهارفصل اعتماد کرد، اما در دمای کمتر از 5 درجه سانتیگراد، تایر زمستانی می تواند عملکرد بسیار مناسب تری داشته باشد. این تایرها تا دمای 30- سانتیگراد، کماکان بهترین گزینه هستند. شایان ذکر است که در کمتر از 5 درجه سانتیگراد، اصولاً تایرهای چهارفصل توصیه نمی شوند.

طرح روی تایرهای زمستانی چطور عملکرد آن ها را بهبود می بخشد؟

تایرهای زمستانی معمولاً از رگه های یکسو استفاده می کنند. این رگه ها به همراه شیار های v شکل کمک می کند تا آب و برف راحت تر از شیارهای تایر به سمت بیرون هدایت شوند. همچنین استفاده از بلوک های بزرگتر باعث می شود که فرمان پذیری خودرو و همچنین پاسخ لحظه ای آن بهبود یابد.

آیا می توانم فقط 2 تایر را تبدیل به تایر زمستانی کنم؟

این کار ابداً توصیه نمی شود. استفاده از تایرهایی با طرح ها و مشخصات مختلف باعث کم شدن تعادل خودرو و عملکرد پایین تایرها می شود. بنابراین همواره توصیه می شود که تمامی تایرهای خودرو را تغییر دهید.

آیا تایرهای زمستانی از لیز خوردن خودروی من جلوگیری می کنند؟

مطالعات و آزمایشات انجام شده نشان می دهد که تایر زمستانی مناسب می تواند عملکرد ترمز را تا 25% بهبود ببخشد. همچنین امکان برخوردها را تا 38% کاهش می دهد.

حالا که اینقدر خوب است، می توانم در تمام سال از تایر زمستانی استفاده کنم؟

تایرهای زمستانی از ترکیبات خاصی بهره می برند و به همین علت نرم تر هستند و بیشتر در سطوحی مثل برف فرو می روند و بهتر به سطوح یخی می چسبند. این تایرها به دلیل نرم بودنشان، در صورتی که در فصول دیگر استفاده شوند سریعتر فرسوده می شوند و کمتر از زمان پیش بینی شده عمر می کنند. بنابراین به صرفه تر است که در فصول دیگر، از تایر زمستانی استفاده نشود.

————————–

در زیر دو ویدئو به زبان انگلیسی پیوست شده که شاید برایتان جالب باشند! در ویدئوی اول، مقایسه ای بین تایر چهارفصل و تایر زمستانی انجام می شود و در ویدئوی دوم، نکات مهمی را در رابطه با نحوه انتخاب تایر مناسب مطرح می کند و اثر هر کدام را به طور عملی نشان می دهد.

وبسایت http://30na.net
نوشته ایجاد شد 401

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مرتبط

متنی که میخواهید برای جستجو وارد کرده و دکمه جستجو را فشار دهید. برای لغو دکمه ESC را فشار دهید.

بازگشت به بالا