چرا خودروهای ‘هاچ بک’ برف پاک کن عقب دارند؟

حتماً تا به حال دقت کرده اید که اکثر خودرو های سدان (خودروهایی با شمایلی مانند پژو 405 – تصویر بالایی در شکل زیر)، برف پاک کن شیشه عقب ندارند! این در حالیست که تقریباً تمامی خودروهای هاچ بک (خودروهایی با شمایلی مانند پژو 206 – تصویر پایینی در شکل زیر) برف پاک کن عقب دارند! … چرا؟!

نتیجه تحقیق سی نا.نت شامل دو مرحله است! یک مرحله محصول جستجو در سایت ها و تالارهای گفتمان خارجی بود و مرحله دوم کنجکاوی خودش!

دلایلی که برای به کارگیری برف پاک کن عقب در خودروهای هاچ بک به دست آوردم، شامل موارد زیر است:

– هنگامی که برف پاک کن عقب به عنوان یک آپشن برای خودروهای هاچ بک ارائه شد، بسیاری از خریداران، درخواست نصب آن را دادند در حالی که در مورد خودروهای سدان، بیشتر خریداران رغبت چندانی به این مسئله نداشتند. (من این پاسخ را صرفاً تجاری میدانم. ولی به عنوان مثال باید پذیرفت که بطری اغلب نوشیدنی ها طوری طراحی می شود که بتوان راحت در دست نگه داشت. در حالی که ممکن است معقول تر باشد که خریداران آن از لیوان یا نی استفاده کنند! چرا که اغلب ترجیح میدهند بطری را در دست بگیرند و مصرف کنند.)

– برای قرارگیری برف پاک کن بر روی شیشه عقب یک خودروی سدان، فضای مناسبی جهت نصب آن وجود ندارد! به عبارت دیگر می بایست تجهیزات آن بر روی شیشه خودرو پیاده شود و یا اینکه تغییر در ظاهر صندوق عقب خودرو ایجاد شود. در حالی که در اکثر خودروهای هاچ بک، یک فضای خالی بین شیشه و درب صندوق عقب وجود دارد که محل مناسبی جهت نصب تجهیزات برف پاک کن است. (من این پاسخ را کمی غیر واقعی میدانم. با ایجاد یک حاشیه فلزی چند سانتیمتری بین شیشه و درب صندوق عقب، فضا برای نصب تجهیزات مهیا می شود. با این حال واقعیت این است که ممکن است مشکلاتی ایجاد کند.)

– با توجه به اینکه زاویه شیشه عقب در خودروهای هاچ بک نزدیک به 90 درجه (عمودی) است، قطرات آب باران و ذرات برف، سریع تر بر روی سطح شیشه می لغزند. در صورتی که در خودروهای سدان، شیب ملایم شیشه عقب، منجر به کندی حرکت قطرات آب و در نتیجه اثر بیشتر آن بر روی آلودگی (لکه ها و …) روی شیشه می گردد. بدین ترتیب حتی در یک هوای بارانی هم، شیشه عقب خودرو هاچ بک کثیف باقی می ماند و نمی توان انتظار داشت که صرفاً بارش باران موجب تمیز شدنش شود. (من با این پاسخ به طور کامل موافق نیستم. اما می تواند تا حدودی درست باشد.)

– به شکلی که در ابتدای مطلب آوردم دقت کنید. قسمتی که در عقب خودروی سدان به رنگ آبی مشخص شده، باعث عبور جریان هوا با آشفتگی کمتر می شود. بدین مفهوم که هوا با اختلاط کمتری از بدنه خودرو جدا می شود. شکل زیر، خطوط جریان هوا بر روی یک نمونه خودروی سدان را نشان می دهد.

اما در یک خودروی هاچ بک، این فضای آبی رنگ وجود ندارد. به عبارت دیگر، جریان هوا از روی خودرو عبور کرده و به یکباره از بدنه خودرو جدا می شود. این مسئله موجب ایجاد گردابه های هوا در پشت خودرو می شود. این گردابه ها موجب می شوند که ذرات و دوده ای که بر روی آسفالت قرار گرفته اند و همچنین آب باران که در هنگام بارش باران از چرخ های خودرو به اطراف پاشیده می شود، به سرعت از نزدیکی سطح زمین جدا (بلند) شود. در حالی که در یک خودروی سدان، فصای مربوط به صندوق عقب، شدیداً جلوی این اتفاق را می گیرد. بدین ترتیب شیشه عقب یک خودروی هاچ بک بیشتر در مرض آلودگی قرار دارد. (من با این پاسخ کاملاً موافقم. کافیست در یک هوای بارانی 10 دقیقه پشت یک خودروی هاچ بک رانندگی کنید. به راحتی می توانید پاشیده شدن آب از کف خیابان و چرخ های عقب خودرو بر روی شیشه عقبش را مشاهده کنید.)

همه ی این حرف ها قبول! ولی واقعاً برای هوایی که از روی یک خودروی هاچ بک عبور می کند، چه اتفاقی می افتد؟!

خب! اینجای کار را خیلی دوست دارم! سعی کردم این مسئله را توسط کامپیوتر شبیه سازی کنم. فرض کردم خودرویی در حال حرکت با سرعت 108 کیلومتر در ساعت است. تلاش کردم که شکل بدنه خودرو را شبیه به یک خودروی هاچ بک در بیاورم که به نظر می رسد بد نشده باشد. نتایج شبیه سازی دقیقاً همان چیزی را که حدس می زدیم نشان میدهد. گردابه ها در پشت خودرو کاملاً مشهود هستند.

در قسمت های آبی رنگ سرعت جریان هوا کمتر و در قسمت های قرمز رنگ، بیشتر است. سرعت کمِ جریان هوا در پشت خودرو، قابل مشاهده است. بردارهایی که در اطراف گردابه مشاهده می شوند، جهت جریان هوا در آن بخش را نشان می دهند.

باور کنیم یا نه، شیشه عقب یک خودروی هاچ بک سریع تر کثیف می شود و در هوای بارانی می تواند دید راننده را مختل کند. از این رو به نظر می رسد نصب برف پاک کن عقب برای این دسته از خودروها ضروری بوده است.

——————–

پی نوشت 1 : بارون شدید و ترافیک اعصاب خورد کن و بی حوصلگی واسه گوش دادن به موسیقی، نتیجه اش اینه که به برف پاک کن عقب ماشین فکر کنی دیگه … مشغول بشی خوابت نبره!

پی نوشت 2 : پیشنهاد میکنم از این به بعد به شیشه عقب خودروهای هاچ بک دقت کنید. اغلب خیلی کثیف تر از چیزی هستن که انتظار میره!

وبسایت http://30na.net
نوشته ایجاد شد 401

12 دیدگاه در “چرا خودروهای ‘هاچ بک’ برف پاک کن عقب دارند؟

 1. سلام

  عالی بود خیلی حال کردم بری منم همیشه سوال بود اما نمی رفتم دنبال جواب اینجاست که تفاوت یه دکترای مکانیک یا بقیه مشخص می شه دو نقطه دی

 2. مرسي از تحقيق قشنگت . خيلي وقت بود كه به اين موضوع فكر ميكردم . با محمد (برادرم) هم كلي راجع بهش صحبت كرديم جند تا از دلايل بالا رو خودمون تجربي بهش رسيده بوديم ولي شبيه سازيت از همه بهتر بود . كه ما با بحث نمي تونيستيم بهش برسيم . سپاس

 3. ديگه واسه همينه كه رفتم سراغ مكانيك! بــــــس كه چيزاي باحال به ذهن آدم مي رسه. يعني مي توني تو خيابون راه بري و از زندگيت لذت ببري!
  سپاس به خاطر اين كه نتايج كنجكاويتو با ما سهيم شدي! بسيار بسيار حال نموديم!

 4. درباره مسئله جالبی توضیح دادید خیلی خوب بود
  واسه منم این سوال پیش اومده بود و با این مطلب شما به جواب رسیدم ممنون

 5. عالی بود. ماشینه منم هاچ بکه و پارسال که برف پاککن عقب ماشینم خراب شد کاملا به این موضوع ایمان آوردم که برف پاک کن عقب برای یه هاچ بک آپشن نیست! از ملزوماتشه!

 6. ممنون دوست من.. مفید بود و استفاده کردم.. یعنی درواقع به یکی از سوالات مهم زندگیم پاسخ دادی :)) ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مرتبط

متنی که میخواهید برای جستجو وارد کرده و دکمه جستجو را فشار دهید. برای لغو دکمه ESC را فشار دهید.

بازگشت به بالا