10 چیزی که از وبلاگنویس ها انتظار دارم

اغلب پیشنهاد ها و راهنمایی هایی که به وبلاگنویس ها می شود از طرف کسانی است که خود وبلاگ می نویسند! اما من در اینجا می خواهم به عنوان یک خواننده ی وبلاگ، پیشنهاد هایی را عنوان کنم. امیدوارم نویسنده ی وبلاگ هایی که می خوانم، به این پیشنهاد ها کمی توجه کنند!

قابل فهم بنویسید

شاید من در زمینه ای که شما می نویسید یک حرفه ای باشم. اما ممکن هم هست که در حال تلاش برای “حرفه ای شدن” باشم. در هر دو صورت، کلمات خیلی تخصصی و یا استفاده از مخفف ها، برای خواننده ترسناک است! وبلاگ ها معمولاً جایی برای یادگیری اولیه می باشند. از این رو من را از یادگیری زبان تخصصی یک محتوا، معاف کنید. در غیر این صورت، شما من را به عنوان یک خواننده، از دست داده اید.

مرتبط بنویسید

روزانه بیش از 900 هزار پست در وبلاگ ها نوشته می شود. در صورتی که فردی شغل خاصی نیز داشته باشد، احتمالاً باید کلی مطلب روزانه مطالعه کند. من وبلاگ هایی را انتخاب می کنم که مرتبط به کار و یا زندگی ام باشد. شما به عنوان وبلاگ نویس، مراحلی را طی کرده اید که باعث شده من خواننده ی وبلاگ شما باشم. من نیز با مشترک شدن در وبلاگ شما، نوشته های شما را دنبال می کنم. پس مطمئن باشید که نوشته های تان در همان راستایی است که ترویج داده اید.

پایدار باشید

هیچ چیز بدتر از این نیست که به لیست وبلاگ های مورد علاقه ام اضافه شوید و بعد از چند هفته، هیچ مطلب تازه ای برای من نداشته باشید. بنابر این اگر خواننده ی پایدار و منظم می خواهید، باید نویسنده ی پایدار و منظمی باشید.

جالب و قابل توجه باشید

بیایید یک معامله کنیم! من ارزشمندترین چیزی که دارم، که همان وقت من است، در اختیار شما می گذارم و در عوض شما هم باید مطالب جالب و قابل توجه بنویسید. لازم نیست حتماً خنده دار یا بامزه باشد! اما حدأقل دلچسب و جدید باشد. اشکالی ندارد اگر شما اخبار را از دیدگاه خود و یا با توجه به مشاهدات خود ذکر کنید، اما در صورتی این کار را کنید که مشاهدات و یا دیدگاه تان ارزش خواندن داشته باشد.

کامل باشید

من می دانم که وبلاگنویسی کار تمام وقت شما نیست و نمی توانید هر مبحثی را با تمام جزئیات و ریزه کاری ها بنویسید. اما برای هر نوشته ای، یک دریچه یا دورنما در اختیارم قرار دهید و فقط با یک عنوان فریبنده من را رها نکنید. توجه کنید که نوشته های تان آغاز، بدنه و پایان داشته باشند.

اعتبار داشته باشید

من به اینکه شما بخواهید کمی فراتر از موضوعات وبلاگ تان بنویسید، احترام می گذارم. اما اگر وبلاگی هستید که راجع به فن آوری های جدید می نویسید و در این کار تخصص دارید، دلیل نمی شود که از سیاست هم سر در بیاورید. به قول “کالین پاول” : بگو چه چیزهایی را میدانی، بگو چه چیزهایی را نمیدانی. اگر فرصتی هم باقی ماند، بگو که چه فکری می کنی!

قابل اعتماد باشید

با توجه به اینکه در حال حاضر ده ها میلیون نفر هر آنچه را که می شنوند منتشر می کنند!، بعید نیست آنچه که شما درباره اش می نویسید، قبلاً نوشته شده باشد. اشکالی ندارد. من وبلاگ شما را می خوانم چون ایده های شما جالب و با ارزش است. اما اگر بفمم که چیزی که می نویسید، عقاید شما نیست و مثلاً نظر رئیس شما، اسپانسر شما و یا مسئول تبلیغات شماست، شما من را از دست می دهید. من وبلاگ شما را می خوانم چون نظرات و عقاید شما قابل درک و خردمندانه است. در صورتی که اعتماد من نسبت به شما از بین برود، بعید است که دوباره ایجاد شود.

نشان دهید که از نوشتن لذت می برید

مجبور نیستید وقتی می نویسید لبخند بزنید ولی باید از نوشتن لذت ببرید. لازم نیست عاشق نوشتن باشید ولی حدأقل از نوشتن خوشحال باشید. زمانی که شما از نوشتن لذت نبرید، من نیز از خواندن لذت نخواهم برد. رابطه ی من و شما بر مبنای رضایت طرفین است. اشکالی ندارد اگر یک یا دو روز چیزی ننویسید، حتی بیشتر، ولی اگر نوشتید، چیزی نباشد که خواننده را از خواندنش پشیمان کند.

در دسترس باشید

با وجود رسانه های اجتماعی موجود، به هر حال وبلاگ ها نیز مانند رسانه ای هستند که یک نفر می نویسد و عده زیادی می خوانند. بنابراین دور از ذهن نیست اگر ارتباطی بین نویسنده و خوانندگان وجود داشته باشد. نیازی نیست که به تک تک نظرات و یا ایمیل ها پاسخ دهید ولی حدأقل مکالمه ای را که آغاز کرده اید، به پایان برسانید. اگر شما به خواننده های خود پاسخ ندهید، فرد دیگری این کار را خواهد کرد.

چیزی غیر از یک وبلاگنویس باشید

هر چقدر هم که وبلاگنویس خوبی باشید، ارزشی که خوانندگان شما برای شما قائل هستند، ناشی از اطلاعات و تجربیات شما در زمینه های مختلف است. این بدین معنی نیست که خودتان را خفه کنید! تا یک محتوای جدید و فوق العاده منتشر کنید. اما اینکه خوانندگان وبلاگتان را علاقه مند نگه دارید، تنها در صورتی ممکن است که در زندگی تان فعالیت جالب توجهی انجام دهید. اغلب وبلاگ هایی که من می خوانم زندگیِ افراد است، نه تفکرات اتفاقی ای که از تماشای زیاد تلویزیون ناشی شده است!

ترجمه ای آزاد از : www.dailyblogtips.com

پی نوشت : میدونم خیلی از ای شرایطی که اینجا آورده شده رو خود منم ندارم، با این حال شما کماکان اینجایید و من هم کماکان می نویسم :)

وبسایت http://30na.net
نوشته ایجاد شد 401

11 دیدگاه در “10 چیزی که از وبلاگنویس ها انتظار دارم

 1. مرسی، با این قسمتش : ” نشان دهید که از نوشتن لذت می برید” از همه بیشتر موافقم، چیزی که از دل نویسنده بیرون بیاد، به دل خواننده هم می شینه …

 2. سینا جان خیلی مطلب خوبی بود، فقط می‌خوام که بعضی از موارد رو نقد کنم :)
  قابل فهم بنویسید
  قبول دارم، ولی همیشه هم نمی‌شه این کار رو انجام داد. چون ممکنه شما یه وبلاگ تخصصی داشته باشی که یه سری افراد متخصص هم مطالبت رو دنبال می‌کنند و برای راضی نگه داشتن اونا شما مجبوری که مطالب سطح بالا بنویسی. کلا این بستگی به نوع مخاطبی داره که شما برای وبلاگت در نظر می‌گیری! همین الان مثلا وبلاگ X حدود ۱۲۰۰۰ دنبال کننده داره و دلیلش هم اینه که مطالب عمومی در سطح متوسط به پایین می‌نویسه که همین باعث شده طیف زیادی از کاربرهای تازه وارد رو به سمت خودش جلب کنه!

  مرتبط بنویسید
  شدیدا باهات موافقم!

  پایدار باشید
  ممکن برای نویسنده‌ی یک وبلاگ شرایطی پیش بیاد که نتونه به صورت پایدار بنویسه و یا کلا مدتی دسترسی‌اش به اینترنت قطع باشه. به نظر من این دلیل نمی‌شه که از لیست کسانی که دنبالشون می‌کنم حذف بشه! :)

  1. @کاوشگر, در مورد “قابل فهم نوشتن” من تقریباً چیزی بین “کاملاً عمومی” و “کاملاً تخصصی” رو قبول دارم. چون فکر می کنم همه “حق فهمیدن” دارن :) با این حال، باید صداقت داشت! گاهی وقتا خودمم خیلی هوس میکنم یه مطلب خیلی خیلی تخصصی بنویسم ;)

   همونطور که میدونی، من خودم شدیداً با “مرتبط نوشتن” مشکل دارم. پس اگه چیزی نگم، بهتره! :D چون تقریباً تو زندگیم هم همین قدر کارای غیرمرتبط انجام میدن ;)

   در مورد پایدار بودن، واقعاً گاهی پیش میاد که آدم وقت نداشته باشه. ولی خب فکر کنم بیشتر منظور این بوده که یهو آدم غیبش نزنه! مثل اتفاقی که برای “یک فتحی” افتاد. من مرتب چک می کردم سایتش رو. ولی خب کسی که تقریباً روزانه می نوشت، یه دفعه دو ماه غیبش زد. گاهی حتی منم مردٌد میشدم که از گوگل ریدر حذفش کنم. اما خوشبختانه، دوباره به روز شد:)

 3. سلام
  دوست عزیز
  در مورده تبادل لینک براتون پیام گذاشتم، اما فکر کنم مطالعه اش نکردید.
  من خیلی وقته که شما رو لینک کردم.
  ممنون

 4. با همه اش موافقم به جز اون قسمت “پایدار باشید”

  یک بلاگر که شغلش نویسندگی وبلاگ نیست. هزار تا بدبختی دیگه هم داره. نمیتونه که تند و تند مطلب بنویسه واسه خوانندگان وبلاگش. به نظرم توقع زیادیه که یه خواننده فقط به دنبال یه مطلب تازه از نویسنده وبلاگ مورد علاقش باشه، اونم تند به تند!

  مشترک فید یک وبلاگ بودن که زحمتی نداره. فید توی گودر هست هر وقتم آپ شد اون رو میخونن.

 5. حالا اينقد بگو … اما کو گوش شنوا؟؟ نکنه واقعا اينجوري بودن سخته؟ البته من هنوز وبلاگمو راه ننداختم و دارم روش کار ميکنم، ولي فک نکنم که اينقدر ها هم سختشون باشه که اينا رو رعايت کنن.
  راستي:
  اشتباه املايي در “قابل اعنماد باشید” که بايد به اعتماد رو اعنماد نوشتي!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مرتبط

متنی که میخواهید برای جستجو وارد کرده و دکمه جستجو را فشار دهید. برای لغو دکمه ESC را فشار دهید.

بازگشت به بالا