سریع ترین کامپیوترهای جهان

سالی دو بار، لیستی از سریع ترین رایانه های جهان منتشر می شود. این لیست بر مبنای ماکزیمم تعداد محاسبات بر روی اعداد شناور، تهیه می شود. در زیر پنج سریعترین کامپیوتر حال حاضر جهان معرفی می شوند!

5- تیانهه 1 (Tianhe-1)

این کامپیوتر سریع چینی! (دیگه دارم نسبت به چین آلرژی پیدا می کنم!)، بیش از 500 تریلیون عملیات محاسباتی را درهر ثانیه انجام می دهد. برای اینکه مقیاسی داشته باشید، توجه کنید که سرعت محاسبات یک ماشین حساب ساده، حدود 10 عمل در ثانیه است.

تیانهه، به معنی رودی در دریا است. این کامپیوتر، از 6144 پردازنده ی اینتل و 5120 مرکز پردازش گرافیکی AMD تشکیل شده است.

Tianhe-1

4- یوگن (Jugene)

این ابررایانه بیش از 825 تریلیون عملیات محاسباتی را در هر ثانیه انجام می دهد. این هیولا! از 292000 پردازنده تشکیل شده است. البته هر یک از این پردازنده ها سرعتشان کمتر از پردازنده ی یک کامپیوتر خانگی است. فقط 850 مگاهرتز! اما این ترکیب شگفت انگیز، سریعترین کامپیوتر اروپا را خلق کرده است.

Jugene

3- کراکن (Kraken)

این کامپیوتر، 831 تریلیون عملیات محاسباتی را در هر ثانیه انجام می دهد. کراکن، از بیش از 100000 پردازنده ی دو هسته ای اوپترون (AMD) تشکیل شده است. این کامپیوتر، سریعترین کامپیوتری است که در دست یک انستیتوی تحقیقاتی قرار دارد. این رایانه، هم اکنون در دانشگاه تنسی (Tennessee) آمریکا در حال محاسبه است!

Kraken

2- رودرانر (RoadRunner)

رودرانر، 1042 تریلیون عملیات محاسباتی را در فقط 1 ثانیه انجام می دهد! این ابررایانه، نخستین کامپیوتری است که تعداد عملیات بیش از 1015 در هر ثانیه را انجام داده است. این کامپیوتر، از یک ترکیب غیرمعمول شکل گرفته است. پردازنده های دوهسته ای AMD به همراه پردازنده های موجود در کنسول بازی PS3، چنین سرعتی را فراهم کرده اند.

Roadrunner

1- جگوار (Jaguar)

این ابررایانه، تقریباً 70% سریع تر از رودرانر بوده و متعلق به دپارتمان انرژی ایالات متحده است. بیشتر فعالیت های این کامپیوتر بر روی مدل سازی تغییرات آب و هوایی و تولید انرژی متمرکز گشته است. سرعت آن 1800 تریلیون عملیات محاسباتی در هر ثانیه است.

Jaguar

در زیر می توانید یک نمونه از محاسبات جگوار را مشاهده کنید. این نقشه جریان دی اکسید کربن ناشی از جذب و دفع شده توسط خاک و گیاهان را در کره زمین نشان می دهد. در این شکل، خورشید در حال طلوع در شرق اروپاست. قدرتمندترین جذب کننده ها به رنگ سبز تا سفید در مناطق گرمسیری و استوایی دیده می شود. همچنین بیشترین دفع دی اکسید کربن در مناطق مرکزی آفریقاست که تاریک بوده و خورشید طلوع نکرده است.

WorldMap-carbon-dioxide

در اینجا می توانید خلاصه ای از گزارش ماه نوامبر 2009 را ببینید : اینجا کلیک کنید

منبع : NewScientist.com

پی نوشت : برای اینکه سرعت را حس کنید، مثالی می زنم. جگوار، محاسباتی که لپتاپ من در حدود 5 روز انجام می دهد، در یک ثانیه انجام می دهد!

وبسایت http://30na.net
نوشته ایجاد شد 401

یک دیدگاه در “سریع ترین کامپیوترهای جهان

  1. یک کلام … مااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااادر بگیرد. :|

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مرتبط

متنی که میخواهید برای جستجو وارد کرده و دکمه جستجو را فشار دهید. برای لغو دکمه ESC را فشار دهید.

بازگشت به بالا