با روبات، رانندگی با احساس را تجربه کنید!

تا کنون به این فکر کرده اید که چیزی شبیه به وال ای (WALL-E) چطور می تواند به رانندگی شما کمک کند ؟!

Wall-E

ممکن است تصور کنید که اگر سر یک روبات بر روی داشبورد خودروی شما باشد، قطعاً باعث حواس پرتی می شود. ولی کمپانی خودرو سازی آئودی و انستیتو تکنولوژی ماساچوست (MIT) معتقدند که این کار بهتر از راه بر ماهواره ای (Sat Navigator) بوده و انحراف از مسیر در آن کمتر خواهد بود. چرا که این سر روباتیک به حالت ها و عادت های شما حساس خواهد بود. AIDA نام سر روباتیک جدیدی است که بر روی یک گردن 5-مفصلی قرار گرفته است.

یک نورافکن لیزری در داخل آن تعبیه شده است که تصاویر متحرکی را ایجاد کرده و “صورت” را تشکیل می دهد. این سر و گردن متحرک به روبات اجازه می دهد که پیام ها و اشارات متنوعی را به راننده منتقل کند. به عنوان مثال، هنگامی که روبات سر خود را پایین می گیرد و التماس گونه نگاه میکند، یعنی از اینکه راننده کمربند ایمنی خود را نبسته است، نگران است.

خودروهای کنونی برای نبستن کمربند، از یک زنگ هشدار استفاده می کنند که طبیعتاً آزارنده است. در حالی که با نصب این روبات، اگر کمربند تان را نبندید، حال خودروی شما خوب نیست! و ناراحت است. اما AIDA به اینجا ختم نمی شود. این روبات حالت ذهنی و وضعیت کلی راننده را از حسگر های مختلفی که درون و بیرون خودرو نصب شده، تشخیص می دهد. به عنوان مثال حسگر هایی که نحوه ی گرفتن فرمان خودرو و شدت تماس پوست با آن را بررسی می کنند، عصبی بودن و یا هیجان زده بودن راننده را به روبات اطلاع می دهند. همچنین این روبات بر مبنای گزارشات ثبت شده از سیستم GPS خودرو، اماکن و مسیر های مورد علاقه ی راننده را به او پیشنهاد می کند. البته راه های مطرح کردن چنین پیشنهادی به راننده توسط روبات در حال بررسی بیشتر است. برخی از محققان بر این باورند که وجود چنین روباتی بر روی داشبورد خودرو باعث ایجاد تحول در مناسبات اجتماعی درون خودرو می شود.

به نظر می رسد که این طرح مورد استقبال قرار گرفته است. در حال حاضر، کمپانی خودروسازی نیسان (Nissan) و همچنین کمپانی پایونیر (Pioneer) بر روی روبات های قابل نصب بر روی داشبورد تحقیقات و فعالیت می کنند.

محققان معتقدند که این روبات ها نسبت به پیام های نوشتاریِ سیستم مرکزی خودرو، از عملکرد مطمئن تر و امنیت بالاتری برخودارند. تحقیقات نشان می دهد که رانندگی در خودرویی که سرنشین دیگری به جز راننده نیز دارد، امنیت بیشتری دارد. امید است که این روبات بتواند بر خلاف سیستم های فراموش کار و ناامن موجود، همدمی مفید برای راننده باشد.

منبع : NewScientist.com

وبسایت http://30na.net
نوشته ایجاد شد 401

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مرتبط

متنی که میخواهید برای جستجو وارد کرده و دکمه جستجو را فشار دهید. برای لغو دکمه ESC را فشار دهید.

بازگشت به بالا