جستجوی مریخ : اسم تون رو به مریخ بفرستید !

کاوشگر مریخ در پاییز سال 2011 سیاره زمین را به مقصد مریخ ترک می کند. طبق برنامه زمان بندی، این کاوشگر در سال 2012 بر روی این سیاره ی سرخ فرود می آید. هدف این کاوشگر بررسی قابلیت سکونت در مریخ است. به این منظور، ده ها نمونه از خاک و سنگ از سطح مریخ جمع آوری خواهد شد. دانشمندان بر این باورند که تاریخچه ی زمین شناسی و آب و هوایی یک منطقه، بر روی خاک و سنگ های آن ثبت شده است. شکل گیری، ساختار و ترکیب شیمیاییِ نمونه ها، نمایی از گذشته ی این سیاره را به نمایش می گذارد. کاوشگر مریخ از نوآوری های بسیاری – به ویژه برای فرود – برخوردار خواهد بود. عمده ی این نوآوری ها در بخش های پیشرانه، تأمین توان مصرفی، ارتباطات، مهندسی نرم افزار، کاهش ارتفاع و فرود، حرکت خودمختار کاوشگر و دوری از خطرهای احتمالی، فن آوری های مربوط به محیط های دشوار، نمونه برداری و همچنین ابزاری برای دریافت اطلاعات ایجاد شده اند.

کاوشگر مریخ

فضاپیما به وسیله ی چتر فرود می آید و چند ثانیه قبل از نشستن بر روی زمین کاوشگر را بر روی زمین قرار می دهد. کاوشگر توانایی عبور از موانعی به ارتفاع 75 سانتیمتر و حرکت با حدأکثر سرعت 90 متر بر ساعت را داراست. با توجه به میزان دید، شیب، لغزش و سایر عوامل، میانگین سرعت آن 30 متر بر ساعت است. یک سیستم رادیوایزوتوپ، توسط حرارت ناشی از کاهش رادیواکتیویته ی پلوتونیوم، انرژی الکتریسیته ی کاوشگر را تأمین می کند. این منبع انرژی برای فعالیت حدود یک سال مریخی (تقریباً 678 روز زمینی) کافی است.

این ماموریت از سه جهت گام بزرگی در کاوش مریخ محسوب می شود. نخست اینکه فرود یک کاوشگر، با ابعاد بزرگ و وزن سنگین انجام خواهد گرفت. دوم اینکه، شعاع فرود آن دقیق تر شده و دقت آن به دایره ای به شعاع 20 کیلومتر کاهش یافته است. در نهایت اینکه، بُرد آن بین 5 تا 20 کیلومتر است که در آن گوناگونیِ نمونه ها افزایش می یابد.

تراشه ی کوچکی بر روی کاوشگر قرار می گیرد که علاقه مندان می توانند نام خود را به وسیله ی آن به مریخ بفرستند !

اسم خودتون رو از اینجا به مریخ بفرستید : اینجا کلیک کنید

تا الان که این پست را می نویسم، نزدیک به 8000 ایرانی ثبت نام کرده اند : تعداد ثبت شده در هر کشور

وبسایت http://30na.net
نوشته ایجاد شد 401

یک دیدگاه در “جستجوی مریخ : اسم تون رو به مریخ بفرستید !

  1. آقا مردم نون ندارن بخورن، مريخ پيما چيه؟ (يك راننده خطي دوم آزادي)

    قصد دارم پك كاملي به صورت دي وي دي از اسامي افراد ثبت نام كننده تهيه كرده در دونه اي 800 تومان در لوپ دانشكده بفروشم. (يك X3)

    شما بيا و اسم سايت رو به 1sina تغيير بده همشهري (بي خواب)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مرتبط

متنی که میخواهید برای جستجو وارد کرده و دکمه جستجو را فشار دهید. برای لغو دکمه ESC را فشار دهید.

بازگشت به بالا