اینجا را پلاس 1 کنید!

 

تغییر Boot menu در Ubuntu

سه‌شنبه, دسامبر 18, 2012 23:16
ارسال شده در قسمت : اوبونتو

اوبونتو (Ubuntu)، یکی از توزیع های پرطرفدار لینوکس است. آخرین نسخه رسمی و پایدار این توزیع، نسخه ۱۲٫۱۰ هست که در نیمه دوم ماه اکتبر سال میلادی جاری منتشر شده است. عموماً کاربرهای خانگی، اوبونتو را در کنار سیستم عامل ویندوز (مثلاً ویندوز ۷) نصب می کنند تا از امکانات هر دو سیستم عامل استفاده کنند. مشکلی که گاه پیش می آید این است که پس از نصب اوبونتو (در کنار ویندوز – در پارتیشن دیگر)، منوی بوت (Boot Menu) اوبونتو جایگزین منوی بوت ویندوز ۷ می شود. بدین ترتیب، شما برای ورود به ویندوز ۷، باید از منوی بوت اوبونتو (از یک لیست)، ویندوز ۷ را انتخاب کنید! هر بار انتخاب کردنِ ویندوز ۷ از بوت منوی اوبونتو، برای افرادی که بیشتر کارهایشان را با ویندوز انجام می دهند آزاردهنده است! یعنی هر بار که سیستم بوت می شود، اگر حواستان نباشد، اوبونتو بالا می آید!

برای رفع این مشکل، با کمی جستجو راهی پیدا کردم که بشود بوت منوی اوبونتو را ویرایش کرد. برای این کار، مطابق مراحل زیر عمل می کنیم :

۱- وارد اوبونتو شوید و ترمینال را باز کنید (Ctrl+Alt+T). سپس با این کد منوی بوت سیستم را باز می کنیم:

sudo gedit /etc/default/grub

 حال از شما پسورد سیستم پرسیده می شود، آن را وارد کنید.

۲- در فایلی که باز می شود، متغیر GRUB_DEFAULT را جستجو کنید و مقدار آن را برابر ۴ قرار دهید!

GRUB_DEFAULT=4

اگر به بوت منوی اوبونتو (نصب شده در کنار ویندوز) توجه کنید، عموماً ۵ گزینه هست! انتخاب عدد ۴، به علت این است که ویندوز گزینه ۵ ام است (شمارش از ۰ تا ۴). بدین معنی که اگر ویندوز در بوت منوی شما، به هر علتی (مثل وجود سیستم عامل های دیگر) در جایگاه دیگری بود، باید عدد دیگری وارد کنید! مثلاً اگر در لیست، در جایگاه ۸ ام بود، عدد ۷ را در کد فوق وارد می کنید.

۳- در همان فایل، GRUB_TIMEOUT مقدار زمانی را نشان می دهد که منوی بوت صبر می کند تا شما گزینه ای را انتخاب کنید! با تنظیم فوق (مرحله ۲)، منوی بوت اتوماتیک بر روی ویندوز ۷ قرار می گیرد. در صورتی که مقدار GRUB_TIMEOUT را برابر ۱۰ قرار دهیم، منوی بوت ۱۰ ثانیه نمایش داده می شود و سپس گزینه پیش فرض بوت می شود.

GRUB_TIMEOUT=10

۴- برای اعمال تغییرات در سیستم، دوباره به ترمینال برگردید و فرمان زیر را اجرا کنید:

sudo update-grub

  تمام شد!

بدین ترتیب، منوی بوت اوبونتو به صورت پیش فرض بر روی ویندوز ۷ قرار می گیرد و پس از ۱۰ ثانیه انتظار، ویندوز ۷ بوت می شود!

پی نوشت ۱ : مدتی است که برای پروژه ای، مجبور به کار کردن با لینوکس (توزیع اوبونتو) شده ام! بنابراین قصد دارم از این به بعد برخی از تجریبات کوچک خودم را با خوانندگان اینجا به اشتراک بگذارم. مطمئنم که این ها قدم های ابتدایی برای آشنایی با لینوکس است! بنابراین، خواندن این مطالب را به حرفه ای ها توصیه نمی کنم :)

پی نوشت ۲ : این روش بر روی اوبونتو ۱۲٫۱۰ تست شده و کار میکند! تا جایی که می دانم بر روی چند ویرایش قبلی نیز بدون مشکل کار می کند.

مشترک سی نا.نت شوید تا نوشته های اینجا را در ایمیل تان بخوانید ...
به وسیله‌ی ایمیل:
 
ایمیل شما نزد ما محفوظ و اشتراک تان هر لحظه با یک کلیک قابل انصراف است.

یا به وسیله‌ی فـیـد (خوراک)

يك ديدگاه براي “تغییر Boot menu در Ubuntu”

  1. داوینچی گفته است :

    دسامبر 19th, 2012 در 6:58 ب.ظ

    از برنامه ی EasyBCD که رایگان هم هست استفاده کنید برای ویرایش بوت منو

- لطفاً فارسی بنویسید. نظراتی که پینگلیش باشند، تأیید نمی شوند.

- اگر نمی توانید فارسی تایپ کنید، کافیست در بالای کادر متن، گزینه تبدیل خودکار را فعال کنید و پینگلیش بنویسید. نوشته ی شما پس از نوشتن هر کلمه به صورت خودکار به فارسی تبدیل می شود.

- نظر شما پس از بررسی، منتشر خواهد شد. در صورتی که تمایل دارید نظرتان به صورت خصوصی باقی مانده و منتشر نشود، لطفاً ذکر کنید.

- در صورتی که دیدگاه شما در مورد این نوشته نیست از صفحه ارتباط با من استفاده کنید.

پاسخ به نوشته

لطفاً به سوال امنیتی زیر پاسخ دهید: *