سفر به آینده: سال ۲۰۵۰، هارد دیسکی با فضای ۵۰ اگزابایت!

یکی از اجزای کامپیوتر که در وهله ی اول برای یک کاربر آماتور (و حتی حرفه ای) یک کامپیوتر اهمیت بالایی دارد، دیسک سخت (Hard Disk) است. طی دهه های اخیر، فارغ از رشد سرعت پردازش، افزایش فضای دیسک های سخت، کامپیوترها را از یک ویرایشگر ساده ی متنی تبدیل به یکی از اصلی ترین ابزار خلق محصولات چندرسانه ای کرده است. رشد فناوری تولید دیسک های سخت به قدری سریع بود که در طول ۵۰ سال :

– فضای ذخیره سازی دیسک های سخت از ۳٫۷۵ مگابایت به بیش از ۱ ترابایت رسید. (یعنی چیزی حدود ۲۷۰۰۰۰ برابر!)

– حجم یک هارددیسک از حدود ۲٫۵ مترمکعب (یک یخچال Side-by-Side) به حدود ۵۷ سانتیمترمکعب رسید. (یعنی چیزی حدود ۴۴۰۰۰ برابر کوچکتر)

– قیمت فضای دیسک سخت از ۱۵۰۰۰ دلار بر مگابایت به ۰٫۰۰۰۱ دلار بر مگابایت کاهش پیدا کرد. (۱۵۰ میلیون برابر ارزان تر!)

نمودار زیر رشد فضای دیسک های سخت را طی سه دهه ی اخیر نشان می دهد (شکل از ویکی پدیا):

(بر روی شکل کلیک کنید تا در ابعاد بزرگ تر مشاهده کنید)

محور افقی سال و محور عمودی فضای دیسک سخت را بر مبنای گیگابایت و به صورت نمایی نشان می دهد. همانطور که دیده می شود رشد فضای دیسک های سخت طی سه دهه اخیر تقریباً به صورت نمایی است. یعنی رابطه ای به فرم زیر دارد:

[pmath]Y=a*e^bX[/pmath]

هدف ما پیش بینی فضای هارددیسک ها در سال ۲۰۵۰ است! بدین منظور دو روش قابل استفاده می باشد:

۱ – روش دقیق محاسباتی

ابتدا از رابطه فوق لگاریتم میگیریم تا یک رابطه شبه خطی داشته باشیم. سپس ضرایب (a و b) را با استفاده از عرض از مبدأ و شیب نمودار فوق بدست می آوریم (برای اینکه خسته کننده نشود، از نوشتن این محاسبات صرفنظر کردم!) حالا کافیست عدد ۲۰۵۰ را به جای X قرار دهیم و فضای هارددیسک ها (متغیر Y) در سال ۲۰۵۰ را پیش بینی کنیم.

۲ – روش گرافیکی

کافیست نموداری با Scale نمودار فوق تهیه کنیم و خط موجود را امتداد دهیم تا به سال ۲۰۵۰ برسد!

نتیجه کار چیزی شبیه به این نمودار خواهد بود:

(بر روی شکل کلیک کنید تا در ابعاد بزرگ تر مشاهده کنید)

بنابراین اگر رشد فضای هارد دیسک ها با همین روند ادامه پیدا کند، در سال ۲۰۲۰ (یعنی در کمتر از ۱۰ سال) به سادگی می توانید هارد دیسکی با فضای ۷۰ ترابایت داشته باشد.

همچنین با فرض ادامه ی همین روند، در سال ۲۰۵۰ (یعنی در کمتر از ۴۰ سال)، فضای دیسک سختِ کامپیوترِ رومیزی شما چیزی معادل ۵۰ اگزابایت خواهد بود!!! یعنی ۵۰ میلیارد گیگابایت و معادل ۱۱ میلیارد DVD! یعنی اگر این دیسک سخت را به صورت اشتراکی در دسترس عموم قرار دهید، به هر ایرانی بیش از ۵۰۰ گیگابایت میرسد!

به نظر شما در سال ۲۰۵۰ چه نوع اطلاعاتی و با چه فرمتی وجود خواهد داشت که به این حجم خارق العاده از هارد دیسک نیاز داشته باشیم؟! آن هم در ابعادی که احتمالاً خیلی بزرگ تر از ابعاد کنونی نخواهد بود!

وبسایت http://30na.net
نوشته ایجاد شد 401

2 دیدگاه در “سفر به آینده: سال ۲۰۵۰، هارد دیسکی با فضای ۵۰ اگزابایت!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مرتبط

متنی که میخواهید برای جستجو وارد کرده و دکمه جستجو را فشار دهید. برای لغو دکمه ESC را فشار دهید.

بازگشت به بالا