۱۰ اشکال وبگذر

وبگذر، وبسایتی ایرانی است که امکانات مختلفی برای صاحبان وبلاگ ها و وبسایت ها در اختیار آنان قرار می دهد. یکی از این امکانات، شمارنده، است. شمارنده، اطلاعات جامعی از بازدیدکنندگان یک سایت جمع آوری می کند و به صورت آمار و ارقام و نمودار و … در اختیار وبمستر ها قرار می دهد. پس از چندین سال استفاده از این سرویس، حال وقت آن رسیده است که انتقاد کنیم و از مشکلات آن بگوییم. ناگفته نماند، اگر نقد و یا اشکالاتی مطرح می شود، چیزی از ارزش های وبگذر که  شاید اولین انتخاب بسیاری از ما بوده است، نخواهد کاست.

همزمان با سایت وبگذر، مدت ها ازW3Counter استفاده کرده ام و چند روزی است که GoingUp را نیز از طریق افزونه های وردپرس فعال کرده ام. همچنین در برخی موارد به صورت آنی از آمار و اطلاعات cPanel سایت استفاده کرده ام. همین مسئله باعث شده است که به راحتی بسیاری از مشکلات موجود را پیدا کنم. وبگذر، برای رقابت با سرویس های مشابه، راهی طولانی در پیش دارد. به برخی از مشکلات موجود اشاره می کنم :

وبگذر گوگل کروم را نمی شناسد!

گوگل کروم، قبول کنیم یا نه، کم کم جایش را باز خواهد کرد و رقیب سرسخت اینترنت اکسپلورر و فایرفاکس خواهد شد. در حال حاضر مدت زیادی از ارائه ی این مرورگر می گذرد، در حالی که هنوز برای وبگذر، یک غریبه است.

وبگذر ویندوز ۷ را باور نکرده است!

باور کنید یا نکنید، پس از گذشت چندین ماه از ارائه ی نخسه نهایی ویندوز ۷، وبگذر ویندوز ۷ را نمی شناسد و آن را ویستا نمایش می دهد! این ویندوز بدون شک، سیستم عامل آینده است. سیستم عاملی که آمده تا ایکس پی را از دور خارج کند. مایکروسافت، با تبلیغات و صرف هزینه ی هنگفتی، این سیستم عامل را روانه ی بازار کرد، در حالی که وبگذر دوست ندارد باور کند که ویستا رفتنی است :)

وبگذر اعداد عجیب غریب را دوست دارد.

وبگذر، گاهاً ابعاد تصویر عجیب غریبی نشان می دهد. مثلاً این رزولوشن تصویر یکی از دوستان است که با ویندوز ۷ و با ابعاد تصویر ۸۰۰×۱۲۸۰ وارد سایت من شده است. ببینیم وبگذر چه ثبت کرده :

بله! ۸۱۳×۱۳۰۱ …! و من مدت هاست که به طور شبانه روزی فکر می کنم که وبگذر، ۱۳۰۱ را از کجا در آورده است!

چشمان وبگذر ضعیف است!

وبگذر، درصد قابل توجهی از بازدیدکنندگان شما را نمی بیند. منظورم از قابل توجه، ۸۰% نیست. باید پذیرفت که حتی ۱۰% خطا می تواند عدد بزرگی برای رقابت با غول های همکار باشد. با این حال، با مقایسه با W3counter، حدس می زنم که این رقم حتی بیش از ۱۰% باشد!

وبگذر، هموطن ها را به جا نمیاورد!

وبگذر درصد قابل توجهی از IP های ایرانی را نمی شناسد و یا احتمالاً مکان یابی آن برای IP ها از دقت پایینی برخوردار است. دوستی که میدانم در تهران است، برای وبگذر ساکن برزیل است. زمانی که IP فرد را Whois کردم، مشخص شد که در تهران قرار دارد. البته، سایت های آماری دیگری که استفاده می کنم نیز تأیید کردند که IP فرد، متعلق به ایران است. این مشکل را در بعضی دیگر از IP های ایرانی نیز مشاهده کرده ام.

وبگذر زود خسته میشود!

حتماً این پیام را بارها مشاهده کرده اید : “آمار مورد نظر در حال بروزرسانی می باشد…” برخی مواقع این پیام، نزدیک ۱ ساعت، مشاهده می شود و بد تر از آن زمانی است که وبگذر به کلی از دسترس خارج می شود و نه آمار را نمایش می دهد، نه شمارنده ی موجود در سایت را! و همگان می دانیم که در برخی از مرورگر ها، باز نشدن یک شمارنده که در بالای صفحه قرار گرفته، باز شدن کل سایت را مختل می کند.

وبگذر تنبل است!

اگر شما اینجا را یکبار با فایرفاکس باز کنید و بار دیگر با اینترنت اکسپلورر، دفعه ی دوم وبگذر دیگر وقتی برای ثبت مرورگر شما نمی گذارد و آن را همان فایرفاکس فرض می کند. تنبلی که شاخ و دم ندارد!

وبگذر، فقط برای شما یک عدد نشان می دهد!

وبگذر هیچ ویجتی (Widget) در اختیار شما قرار نمی دهد. بهترین گزارش آماری قابل ارائه در سایت شما، تعداد افراد آنلاین و بازدید دیروز، امروز و کل بازدید هاست. چند ویجت ساده، شاید بتواند وبمستر های بیشتری را جذب کند.

وبگذر، حضور و غیابش ضعیف است!

وبگذر در شمارش افراد آنلاین اشتباه می کند. کافیست سایت تان را با چندین آمارگیر دیگر آزمایش کنید. من بدون تعارف، هیچ اطلاعی از پشت صحنه ی نحوه ی محاسبه ی افراد آنلاین ندارم، ولی این را میدانم که اشتباه میکند! یعنی پس از گذشت مدت معینی از باز بودن صفحه، شما از بین افراد آنلاین حذف میشوید! آزمایشش ساده است. ورود سایرین را به وبلاگتان قطع کنید. وبلاگتان را باز کنید و صفحه را نبندید. پس از گذشت کمتر از نیم ساعت، دیگر فرد آنلاینی وجود ندارد. زمانی که با سایت های همکار وبگذر مقایسه کنید، می بینید که یک جای کار ایراد دارد.

وبگذر، قصد ادامه تحصیل ندارد!

و حالا به بدترین قسمت می رسیم! وبگذر، قصد پیشرفت کردن ندارد! و به نظر من واقعاً این از همه ی موارد فوق بدتر است. مقایسه کنید وردپرسِ سال ۸۶ را با وردپرس امروز! این کار را برای تمام سایت هایی که می شناسید، انجام دهید. بدون اغراق، وبگذر پتانسیل بسیار بالایی برای رشد و ترقی دارد. به نحوی که هر وبمستری بدون تردید، آن را به عنوان شمارنده و آمارگیر خود انتخاب کند. اما گویا وبگذر قصد ادامه تحصیل ندارد :)

اما وبگذر چطور می تواند خود را بهتر کند؟ من اینجا پیشنهاداتی را مطرح می کنم که حتماً ناقص خواهند بود و با پیشنهادات دوستان تکمیل می شوند. وبگذر بهتر است که :

– دقت خود را بالا ببرد. این روز ها دوران انحصار در بسیاری از محصولات دنیای رایانه و اینترنت به پایان رسیده است. برای ماندن و دیده شدن، باید دقیق و ریزبین بود. نمی شود کروم را ندید، ویندوز ۷ را ویستا دانست، موتور جستجوی بینگ (Bing) را نشناخت و پیش غول های رقیب دوام آورد.

– قابلیت اطمینان (Reliability) خود را افزایش دهد. سیستمی که گاه تا چند ساعت از دسترس خارج شود، بدون شک قابل اطمینان نیست.

– خلاقیت به خرج دهد. به عنوان مثال، نقشه ی حرارتی (Heat Map)، به زودی در بین ارائه دهندگان سرویس های آماری رواج می یابد. در حالی که هم اکنون ارائه دهندگان این سرویس محدود هستند، بهترین فرصت برای یک جهش است.

– به ویجت ها و کد های جانبی برای کاربران اهمیت دهد. ده ها امکان کوچک برای وبمسترها قابل ارائه است که می تواند افراد بسیاری را جذب خود کند. از مشخصات افراد آنلاین گرفته تا آخرین جستجو ها، با امکان تغییرات دلخواه توسط کاربر، مطمئناً به راحتی وبلاگ های بسیاری را تبدیل به کاربران وبگذر می کند.

– سیستم های مدیریت محتوای مرسوم را درک کند! کمتر کسی است که وبلاگی داشته باشد و نام وردپرس، جوملا و مووبل تایپ را نشنیده باشد. وقت آن رسیده که مانند بسیاری از سایت های مشابه، به فکر افزونه ای برای راه اندازی سریع تر در سیستم های مدیریت محتوا بود.

– ناسیونالیست بودن را کنار بگذارد! وبگذر برای کاربر غیرفارسی زبان، یک صفحه ی بی معنی است. انتظار زبان روسی و ایتالیایی را نداریم. اما حداقل یک رابط کاربری انگلیسی، می تواند خلاء موجود را تا حد زیادی رفع کند.

– رابط کاربری خود را تغییر دهد. حرف از رابط کاربری شد و باید قبول کرد که انسان ها محیط یکنواخت را دوست ندارند. زمان آن فرا رسیده است که تغییراتی ایجاد شود. کما اینکه در صورت ایجاد تغییرات محتوایی، قطعاً رابط کاربری نیز دچار تحول خواهد شد.

با همه ی این انتقادات و پیشنهادات، وبگذر را از وبلاگم حذف نخواهم کرد. حداقل برای من یادآور وبلاگ شخصی جمع و جورم در بلاگفاست که بعضی روزها اصلاً بازدیدکننده نداشت :دی

پی نوشت : این مطلب می تواند با انتقادات و پیشنهادات شما کامل تر شود :)

وبسایت http://30na.net
نوشته ایجاد شد 401

36 دیدگاه در “۱۰ اشکال وبگذر

 1. اشکالات مهم دیگه ای هم داره

  خروجی آر اس اس نداره ؛ IE8 رو نمیشناسه ؛ فکر میکنم سیستم عامل مک رو نمیشناسه چون تو getclicky بازدیدکننده از مک دارم ولی وبگذر نمیشناسه ؛ نسخه های لینوکس رو نمیشناسه ؛ بازدیدکنندگان موبایل رو نمیشمناسه ؛ بزرگترین پیشرفتش دروغ سیزده دوسال قبل بود ؛ آمارش رو بصورت تصویر عرضه میکنه ؛ هنوز پس از دوسال برچسب جدید رو از نمایش زنده آمار برنداشته و … من getclicky رو پیشنهاد میکنم goingup هم خیلی خوبه

 2. درسته همه این اشتباهات رو داره و راه پیشرفت رو هم داره اما باید دید چرا بعد از این همه وقت هنوز رفع مشکل نشده آیا مگر وبگذر نمیبینه که ایرانی‌ها بهش احترام میذارن و از اون استفاده میکنند پس چرا مشکلاتش رو رفع نمیکنه؟
  بنظر شما مدیران وبگذر خسته شدند؟ یا دیگه نمیخوان تو دنیای وب باشن؟
  من خودمم موندم این سوالیه که خیلی وقته توی ذهنمه حتی در طی سال ها که گذشته نیومدند و پربازدیدترین سایت رو از نظر وبگذر معرفی نکردن؟
  وبگذر یه سایت معتبریه باید خونه تکونی کنه؟

  1. @حسین میری, من خیلی دوست داشتم این نوشته رو ببینن و با همکاری بقیه ی دوستانِ وبلاگنویس تلنگری به وبگذر زده باشیم … ولی خب به جز چندتا از دوستان بقیه زیاد همراهی نکردن :( به هر حال دوست داشتیم وبگذری ها ببینن که بعید میدونم دیده باشن :)

 3. خوشحالم که دوستان نگران وضعیت یک سرویس ایرانی هستند و خیلی خوشحالتر هم میشوم که پیشرفت یک سرویس ایرانی را ببینم امیدوارم روزی باشه که در صنعت وب حرفی برای گفتن داشته باشیم وبگذر سایت خوبی است اما یکی از بزرگترین معظلات وب ایران همین موضوع است که پس از جذب تبلیغات دیگر کار رو تموم شده میبینن امیدوارم که شاهد پیشرفت وبگذر باشیم (دروغ سیزده هم چیز مهمی نبود مال دوسال پیشه که وبگذر وعده داده بود آدرس محل سکونت بازدید کننده را به همراه جزئیات نشان خواهد داد )

 4. آمار رو اصلا درست نشون نمی دهد!
  متاسفانه ۲ سایت معروف یکیش همین وبگذر و یکی دیگه پرشین استیت هر دو مشکوک هستند
  از آنجایی که آمار بالا برای بسیاری از سایت ها بسیار مهم و از طرفی ۱۰۰% پول بیار و تبلیغ بگیر هست بدون شک این دو سایت در این مورد مشکوک می زنند!
  من چند سال هست به دقت آمار این دو سایت رو زیر نظر داشتم مشکلات بالا رو کاملا تایید می کنم

 5. وب گذر معلوم نیست مال کدوم شخص و یا شرکت هست هیچ اطلاعاتی در اینباره در سایت شون موجود نیست
  که کلا برای من خیلی مشکوک هست 
  من از statcounter استفاده میکنم

  تقاضا : بیشتر از وردپرس مطلب بزارید 

 6. با سلام خدمت شما واقعا سایت پرمحتوا و کارامدی دارید جدا خیلی خوب وبگذر رو نقد و بررسی کردید
  خسته نباشید
  من سایت شما رو لینک کردم اگه میشه شما هم لطف کنید وبلاگ منو با اسم تار و پود کامپیوتر لینک کنید بازم ازتون به خاطر ارائه ی این مطالب زیبا تشکر میکنم.

 7. به نام خدا
  سلام
  من هم مثل شما ها از دست وب گذر عاجزم و به جای ۱۰ تا اشکال حدود ۱۲-۱۳ تا اشکال ریز ریز در آوردم امّا یک سایت پیدا کردم که هم برای استفاده از ابزار هاش نه عضویت لازم داره نه پول!!
  و تازه چندین برابر از وب گذر کامل تره که آدرس اون هم این پایین نوشتم.
  کامنت ویرایش شد

 8. ممنون به خاطر بررسی جالبتون.من هم فکر می کنم وب گذر تصمیم به پیشرفت نداره !! من که از مهر استات دارم استفاده می کنم.کلمات جستجو شده ، رتبه گوگل ، رتبه الکسا ، پر بازدید ترین ماه و لینک دهندگان که اصلا تو وبگذر وجود نداره با از کار افتاده رو داره. تازه تمام سیستم عامل ها و مرور گر ها معروف رو بر خلاف وبگذر میشناسه.

 9. جالب و کامل نوشتید
  به نظر من استفاده از خود cpanel به خاطر داخلی بودن بهتر و دقیقتر هست اما به خاطر اینکه خروجی برای مردم قابل دیدن باشه باید از سرویس دیگر استفاده کرد.

 10. با سلام 
  وبگذر ایمیل بازدید کننده ها رو هم نشون میده؟
  اگه امکانش هست پاسخ بدید مهمه برام
  ممنون

 11. سلام من فکر میکردم اولین نفری هستم که اشکالات وبگذر رو پیدا کردم ولی تازه فهمیدم که کار وبگذر خیلی خرابتر از این حرفا بودش به هرحال وبگذر برای ۱۰سال پیش مناسب بودش نه واسه الان

 12. از یک لحاظ هم خیلی خینگه من که از گوگل کروم فقط استفاده میکنم و از اونجایی هم که سایتم رو تازه درست کردم . هیچ تبلیغی هم هنوز انجام ندادم میتونم بگم دقیقاً خینگ هستش توی لیستش فقط ویندوز XP، Vista، MAC رو داره من از سرور لینوکس میرم ناشناس مسزنه از ویندوز ۸ میرم Vista میزنه کلاً هرچی دوست داره میزنه

 13. سلام، خسته نباشید
  اکثر مواردی که در بالا بهشون اشاره کردین درسته و در حال حاضر هم که من دارم این کامنتو مینویسم وبگذر کلا قطعه!! اما باید یه نکته رو بگم… دلیل نمایش ابعاد ۸۱۳*۱۳۰۱ اینه که دوست شما بعد از باز کردن سایتتون (همون بار یا یکی از دفعات قبلی)، کلید کنترل رو گرفته و غلتک موس رو چرخونده!! در واقع وبگذر براش مهم نیست که صفحه نمایش شما چند در چنده، بلکه بسته به سایز پنجره شما ابعاد رو میده. اگر کنترل رو نگه دارید و غلتک رو به بالا و یا پایین بچرخونید ابعاد پنجره تغییر میکنه. به همین سادگی!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مرتبط

متنی که میخواهید برای جستجو وارد کرده و دکمه جستجو را فشار دهید. برای لغو دکمه ESC را فشار دهید.

بازگشت به بالا