اینجا را پلاس 1 کنید!

 

سریع ترین کامپیوترهای جهان

دوشنبه, نوامبر 30, 2009 20:09
ارسال شده در قسمت : مطالب علمی

سالی دو بار، لیستی از سریع ترین رایانه های جهان منتشر می شود. این لیست بر مبنای ماکزیمم تعداد محاسبات بر روی اعداد شناور، تهیه می شود. در زیر پنج سریعترین کامپیوتر حال حاضر جهان معرفی می شوند!

۵- تیانهه ۱ (Tianhe-1)

این کامپیوتر سریع چینی! (دیگه دارم نسبت به چین آلرژی پیدا می کنم!)، بیش از ۵۰۰ تریلیون عملیات محاسباتی را درهر ثانیه انجام می دهد. برای اینکه مقیاسی داشته باشید، توجه کنید که سرعت محاسبات یک ماشین حساب ساده، حدود ۱۰ عمل در ثانیه است.

تیانهه، به معنی رودی در دریا است. این کامپیوتر، از ۶۱۴۴ پردازنده ی اینتل و ۵۱۲۰ مرکز پردازش گرافیکی AMD تشکیل شده است.

Tianhe-1

۴- یوگن (Jugene)

این ابررایانه بیش از ۸۲۵ تریلیون عملیات محاسباتی را در هر ثانیه انجام می دهد. این هیولا! از ۲۹۲۰۰۰ پردازنده تشکیل شده است. البته هر یک از این پردازنده ها سرعتشان کمتر از پردازنده ی یک کامپیوتر خانگی است. فقط ۸۵۰ مگاهرتز! اما این ترکیب شگفت انگیز، سریعترین کامپیوتر اروپا را خلق کرده است.

Jugene

۳- کراکن (Kraken)

این کامپیوتر، ۸۳۱ تریلیون عملیات محاسباتی را در هر ثانیه انجام می دهد. کراکن، از بیش از ۱۰۰۰۰۰ پردازنده ی دو هسته ای اوپترون (AMD) تشکیل شده است. این کامپیوتر، سریعترین کامپیوتری است که در دست یک انستیتوی تحقیقاتی قرار دارد. این رایانه، هم اکنون در دانشگاه تنسی (Tennessee) آمریکا در حال محاسبه است!

Kraken

۲- رودرانر (RoadRunner)

رودرانر، ۱۰۴۲ تریلیون عملیات محاسباتی را در فقط ۱ ثانیه انجام می دهد! این ابررایانه، نخستین کامپیوتری است که تعداد عملیات بیش از ۱۰۱۵ در هر ثانیه را انجام داده است. این کامپیوتر، از یک ترکیب غیرمعمول شکل گرفته است. پردازنده های دوهسته ای AMD به همراه پردازنده های موجود در کنسول بازی PS3، چنین سرعتی را فراهم کرده اند.

Roadrunner

۱- جگوار (Jaguar)

این ابررایانه، تقریباً ۷۰% سریع تر از رودرانر بوده و متعلق به دپارتمان انرژی ایالات متحده است. بیشتر فعالیت های این کامپیوتر بر روی مدل سازی تغییرات آب و هوایی و تولید انرژی متمرکز گشته است. سرعت آن ۱۸۰۰ تریلیون عملیات محاسباتی در هر ثانیه است.

Jaguar

در زیر می توانید یک نمونه از محاسبات جگوار را مشاهده کنید. این نقشه جریان دی اکسید کربن ناشی از جذب و دفع شده توسط خاک و گیاهان را در کره زمین نشان می دهد. در این شکل، خورشید در حال طلوع در شرق اروپاست. قدرتمندترین جذب کننده ها به رنگ سبز تا سفید در مناطق گرمسیری و استوایی دیده می شود. همچنین بیشترین دفع دی اکسید کربن در مناطق مرکزی آفریقاست که تاریک بوده و خورشید طلوع نکرده است.

WorldMap-carbon-dioxide

در اینجا می توانید خلاصه ای از گزارش ماه نوامبر ۲۰۰۹ را ببینید : اینجا کلیک کنید

منبع : NewScientist.com

پی نوشت : برای اینکه سرعت را حس کنید، مثالی می زنم. جگوار، محاسباتی که لپتاپ من در حدود ۵ روز انجام می دهد، در یک ثانیه انجام می دهد!

مشترک سی نا.نت شوید تا نوشته های اینجا را در ایمیل تان بخوانید ...
به وسیله‌ی ایمیل:
 
ایمیل شما نزد ما محفوظ و اشتراک تان هر لحظه با یک کلیک قابل انصراف است.

یا به وسیله‌ی فـیـد (خوراک)

۳ ديدگاه براي “سریع ترین کامپیوترهای جهان”

  1. کسر گفته است :

    دسامبر 3rd, 2009 در 2:37 ب.ظ

    یک کلام … مااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااادر بگیرد. :|

- لطفاً فارسی بنویسید. نظراتی که پینگلیش باشند، تأیید نمی شوند.

- اگر نمی توانید فارسی تایپ کنید، کافیست در بالای کادر متن، گزینه تبدیل خودکار را فعال کنید و پینگلیش بنویسید. نوشته ی شما پس از نوشتن هر کلمه به صورت خودکار به فارسی تبدیل می شود.

- نظر شما پس از بررسی، منتشر خواهد شد. در صورتی که تمایل دارید نظرتان به صورت خصوصی باقی مانده و منتشر نشود، لطفاً ذکر کنید.

- در صورتی که دیدگاه شما در مورد این نوشته نیست از صفحه ارتباط با من استفاده کنید.

پاسخ به نوشته

لطفاً به سوال امنیتی زیر پاسخ دهید: *