سریع ترین کامپیوترهای جهان

سالی دو بار، لیستی از سریع ترین رایانه های جهان منتشر می شود. این لیست بر مبنای ماکزیمم تعداد محاسبات بر روی اعداد شناور، تهیه می شود. در زیر پنج سریعترین کامپیوتر حال حاضر جهان معرفی می شوند!

۵- تیانهه ۱ (Tianhe-1)

این کامپیوتر سریع چینی! (دیگه دارم نسبت به چین آلرژی پیدا می کنم!)، بیش از ۵۰۰ تریلیون عملیات محاسباتی را درهر ثانیه انجام می دهد. برای اینکه مقیاسی داشته باشید، توجه کنید که سرعت محاسبات یک ماشین حساب ساده، حدود ۱۰ عمل در ثانیه است.

تیانهه، به معنی رودی در دریا است. این کامپیوتر، از ۶۱۴۴ پردازنده ی اینتل و ۵۱۲۰ مرکز پردازش گرافیکی AMD تشکیل شده است.

Tianhe-1

۴- یوگن (Jugene)

این ابررایانه بیش از ۸۲۵ تریلیون عملیات محاسباتی را در هر ثانیه انجام می دهد. این هیولا! از ۲۹۲۰۰۰ پردازنده تشکیل شده است. البته هر یک از این پردازنده ها سرعتشان کمتر از پردازنده ی یک کامپیوتر خانگی است. فقط ۸۵۰ مگاهرتز! اما این ترکیب شگفت انگیز، سریعترین کامپیوتر اروپا را خلق کرده است.

Jugene

۳- کراکن (Kraken)

این کامپیوتر، ۸۳۱ تریلیون عملیات محاسباتی را در هر ثانیه انجام می دهد. کراکن، از بیش از ۱۰۰۰۰۰ پردازنده ی دو هسته ای اوپترون (AMD) تشکیل شده است. این کامپیوتر، سریعترین کامپیوتری است که در دست یک انستیتوی تحقیقاتی قرار دارد. این رایانه، هم اکنون در دانشگاه تنسی (Tennessee) آمریکا در حال محاسبه است!

Kraken

۲- رودرانر (RoadRunner)

رودرانر، ۱۰۴۲ تریلیون عملیات محاسباتی را در فقط ۱ ثانیه انجام می دهد! این ابررایانه، نخستین کامپیوتری است که تعداد عملیات بیش از ۱۰۱۵ در هر ثانیه را انجام داده است. این کامپیوتر، از یک ترکیب غیرمعمول شکل گرفته است. پردازنده های دوهسته ای AMD به همراه پردازنده های موجود در کنسول بازی PS3، چنین سرعتی را فراهم کرده اند.

Roadrunner

۱- جگوار (Jaguar)

این ابررایانه، تقریباً ۷۰% سریع تر از رودرانر بوده و متعلق به دپارتمان انرژی ایالات متحده است. بیشتر فعالیت های این کامپیوتر بر روی مدل سازی تغییرات آب و هوایی و تولید انرژی متمرکز گشته است. سرعت آن ۱۸۰۰ تریلیون عملیات محاسباتی در هر ثانیه است.

Jaguar

در زیر می توانید یک نمونه از محاسبات جگوار را مشاهده کنید. این نقشه جریان دی اکسید کربن ناشی از جذب و دفع شده توسط خاک و گیاهان را در کره زمین نشان می دهد. در این شکل، خورشید در حال طلوع در شرق اروپاست. قدرتمندترین جذب کننده ها به رنگ سبز تا سفید در مناطق گرمسیری و استوایی دیده می شود. همچنین بیشترین دفع دی اکسید کربن در مناطق مرکزی آفریقاست که تاریک بوده و خورشید طلوع نکرده است.

WorldMap-carbon-dioxide

در اینجا می توانید خلاصه ای از گزارش ماه نوامبر ۲۰۰۹ را ببینید : اینجا کلیک کنید

منبع : NewScientist.com

پی نوشت : برای اینکه سرعت را حس کنید، مثالی می زنم. جگوار، محاسباتی که لپتاپ من در حدود ۵ روز انجام می دهد، در یک ثانیه انجام می دهد!

وبسایت http://30na.net
نوشته ایجاد شد 401

یک دیدگاه در “سریع ترین کامپیوترهای جهان

  1. یک کلام … مااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااادر بگیرد. :|

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مرتبط

متنی که میخواهید برای جستجو وارد کرده و دکمه جستجو را فشار دهید. برای لغو دکمه ESC را فشار دهید.

بازگشت به بالا