اینجا را پلاس 1 کنید!

 

جستجوی مریخ : اسم تون رو به مریخ بفرستید !

پنج‌شنبه, آگوست 27, 2009 18:49
ارسال شده در قسمت : مطالب علمی

کاوشگر مریخ در پاییز سال ۲۰۱۱ سیاره زمین را به مقصد مریخ ترک می کند. طبق برنامه زمان بندی، این کاوشگر در سال ۲۰۱۲ بر روی این سیاره ی سرخ فرود می آید. هدف این کاوشگر بررسی قابلیت سکونت در مریخ است. به این منظور، ده ها نمونه از خاک و سنگ از سطح مریخ جمع آوری خواهد شد. دانشمندان بر این باورند که تاریخچه ی زمین شناسی و آب و هوایی یک منطقه، بر روی خاک و سنگ های آن ثبت شده است. شکل گیری، ساختار و ترکیب شیمیاییِ نمونه ها، نمایی از گذشته ی این سیاره را به نمایش می گذارد. کاوشگر مریخ از نوآوری های بسیاری – به ویژه برای فرود – برخوردار خواهد بود. عمده ی این نوآوری ها در بخش های پیشرانه، تأمین توان مصرفی، ارتباطات، مهندسی نرم افزار، کاهش ارتفاع و فرود، حرکت خودمختار کاوشگر و دوری از خطرهای احتمالی، فن آوری های مربوط به محیط های دشوار، نمونه برداری و همچنین ابزاری برای دریافت اطلاعات ایجاد شده اند.

کاوشگر مریخ

فضاپیما به وسیله ی چتر فرود می آید و چند ثانیه قبل از نشستن بر روی زمین کاوشگر را بر روی زمین قرار می دهد. کاوشگر توانایی عبور از موانعی به ارتفاع ۷۵ سانتیمتر و حرکت با حدأکثر سرعت ۹۰ متر بر ساعت را داراست. با توجه به میزان دید، شیب، لغزش و سایر عوامل، میانگین سرعت آن ۳۰ متر بر ساعت است. یک سیستم رادیوایزوتوپ، توسط حرارت ناشی از کاهش رادیواکتیویته ی پلوتونیوم، انرژی الکتریسیته ی کاوشگر را تأمین می کند. این منبع انرژی برای فعالیت حدود یک سال مریخی (تقریباً ۶۷۸ روز زمینی) کافی است.

این ماموریت از سه جهت گام بزرگی در کاوش مریخ محسوب می شود. نخست اینکه فرود یک کاوشگر، با ابعاد بزرگ و وزن سنگین انجام خواهد گرفت. دوم اینکه، شعاع فرود آن دقیق تر شده و دقت آن به دایره ای به شعاع ۲۰ کیلومتر کاهش یافته است. در نهایت اینکه، بُرد آن بین ۵ تا ۲۰ کیلومتر است که در آن گوناگونیِ نمونه ها افزایش می یابد.

تراشه ی کوچکی بر روی کاوشگر قرار می گیرد که علاقه مندان می توانند نام خود را به وسیله ی آن به مریخ بفرستند !

اسم خودتون رو از اینجا به مریخ بفرستید : اینجا کلیک کنید

تا الان که این پست را می نویسم، نزدیک به ۸۰۰۰ ایرانی ثبت نام کرده اند : تعداد ثبت شده در هر کشور

مشترک سی نا.نت شوید تا نوشته های اینجا را در ایمیل تان بخوانید ...
به وسیله‌ی ایمیل:
 
ایمیل شما نزد ما محفوظ و اشتراک تان هر لحظه با یک کلیک قابل انصراف است.

یا به وسیله‌ی فـیـد (خوراک)
كلمات كليدي : , , , ,

يك ديدگاه براي “جستجوی مریخ : اسم تون رو به مریخ بفرستید !”

  1. عباس گفته است :

    آگوست 27th, 2009 در 11:18 ب.ظ

    آقا مردم نون ندارن بخورن، مریخ پیما چیه؟ (یک راننده خطی دوم آزادی)

    قصد دارم پک کاملی به صورت دی وی دی از اسامی افراد ثبت نام کننده تهیه کرده در دونه ای ۸۰۰ تومان در لوپ دانشکده بفروشم. (یک X3)

    شما بیا و اسم سایت رو به ۱sina تغییر بده همشهری (بی خواب)

- لطفاً فارسی بنویسید. نظراتی که پینگلیش باشند، تأیید نمی شوند.

- اگر نمی توانید فارسی تایپ کنید، کافیست در بالای کادر متن، گزینه تبدیل خودکار را فعال کنید و پینگلیش بنویسید. نوشته ی شما پس از نوشتن هر کلمه به صورت خودکار به فارسی تبدیل می شود.

- نظر شما پس از بررسی، منتشر خواهد شد. در صورتی که تمایل دارید نظرتان به صورت خصوصی باقی مانده و منتشر نشود، لطفاً ذکر کنید.

- در صورتی که دیدگاه شما در مورد این نوشته نیست از صفحه ارتباط با من استفاده کنید.

پاسخ به نوشته

لطفاً به سوال امنیتی زیر پاسخ دهید: *