اینجا را پلاس 1 کنید!

 

باور

پنج‌شنبه, آگوست 6, 2009 11:50
ارسال شده در قسمت : دست نوشته های سینا

چند وقتی میشه که فکر می کنم به اینکه آیا واقعاً چیزی به نام باور وجود داره؟ واسه اینکه تعریفشو درست بدونم، رفتم تو بریتانیکا جستجو کردم … ترجمه اش این میشه :

حالتی ذهنی مبنی بر پذیرش یا رضایت کامل از یک موضوع (مقصود، کار، …) بدون دانش عقلیِ کامل برای تضمین حقیقی بودن (درستی) آن.

من واسه این تعریف، یه تبصره هم اضافه می کنم!

باور به تلنگری از بین نمی رود!

باور میتونه شامل باور به مادیات و یا باور به معنویات باشه! مثلاً من ماشین “بی ام دبلیو” رو باور دارم! یا مثلاً من “روح” رو باور دارم! من ” صداقت تو” رو باور دارم! … کلاً فکر می کنم یه همچین گزاره هایی می تونن باور باشن.

اما واقعاً چیزی به نام باور واسه ما وجود داره؟ هر چی فکر می کنم می بینم چیزایی که ما اسمشون رو گذاشتیم باور و با یقین ازشون صحبت میکنم، با یقین بهشون تکیه می کنیم و با یقین بر مبنای اونا کاری می کنیم، تمامشون چیزهایی هستن که با تلنگری از بین میرن …

باور ها، تنها فایده ای که دارن اینه که به آدم امید میدن … امید به ناکجا! امید به خیال هایی که تو ذهن داری … امید به آدما و چیزایی که فکر می کنی واست مهم هستن که شاید واقعاً اینقدر ارزش نداشته باشن …

اما من فکر می کنم، اگر اون تبصره رو بیخیال شیم، باوری که به تلنگری از بین بره، شاید تاابد جاشو به شک و تردید بده … و شاید دیگه هیچوقت “باور” نشه!

—————-

پی نوشت ۱ : شاید لازم باشه قبل از اینکه راجع به کسی/چیزی/موضوعی/رخدادی یا هر چیز دیگه، به باور برسیم، لازم باشه یه تلنگر بهش بزنیم … یا یه تلنگر به خودمون!

پی نوشت ۲ : دروغ و تناقض، به هیچ باوری رحم نمی کنه …

پی نوشت ۳ : مثل اینکه دارم زیاده روی می کنم تو به روز کردن :D

مشترک سی نا.نت شوید تا نوشته های اینجا را در ایمیل تان بخوانید ...
به وسیله‌ی ایمیل:
 
ایمیل شما نزد ما محفوظ و اشتراک تان هر لحظه با یک کلیک قابل انصراف است.

یا به وسیله‌ی فـیـد (خوراک)

۲ ديدگاه براي “باور”

 1. Pooya گفته است :

  آگوست 6th, 2009 در 8:38 ب.ظ

  w-:

 2. negin گفته است :

  آگوست 13th, 2009 در 6:55 ب.ظ

  مشکل ما آدمها همینه یا افراط یا تفریط بخصوص ما ایرانیها هیچ وقت متعادل نیستیم، قبول داری؟
  اما تبصره تو به این تعریف قشنگ بود.

- لطفاً فارسی بنویسید. نظراتی که پینگلیش باشند، تأیید نمی شوند.

- اگر نمی توانید فارسی تایپ کنید، کافیست در بالای کادر متن، گزینه تبدیل خودکار را فعال کنید و پینگلیش بنویسید. نوشته ی شما پس از نوشتن هر کلمه به صورت خودکار به فارسی تبدیل می شود.

- نظر شما پس از بررسی، منتشر خواهد شد. در صورتی که تمایل دارید نظرتان به صورت خصوصی باقی مانده و منتشر نشود، لطفاً ذکر کنید.

- در صورتی که دیدگاه شما در مورد این نوشته نیست از صفحه ارتباط با من استفاده کنید.

پاسخ به نوشته

لطفاً به سوال امنیتی زیر پاسخ دهید: *